Prawdziwe trzęsienie ziemi w Olimpii Elbląg! Z zespołu odchodzą: Kacper Tułowiecki, Krzysztof Niburski, Rafał Lisiecki, Bartosz Danowski, Paweł Szołtys i Piotr Kurbiel. Rozmowy trwają jeszcze z Wojciechem Danielem, Radosławem Stępniem i… Antonem Kolosovem. Co czeka Olimpię w następnym sezonie? 

– Podjęliśmy kilka decyzji, które mają pomóc w budowie zespołu na kolejną rundę – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Paweł Guminiak, prezes Olimpii Elbląg. – Chcemy się rozwijać i kształtować tę drużynę coraz lepiej. Dlatego nastąpiły pewne korekty.
Na razie nie wiadomo, kto będzie bronił bramki Olimpii w przyszłym sezonie. Zarząd klubu zdecydował się rozwiązać kontrakt z Kacprem Tułowieckim. – Chcemy szukać bramkarza, który podniesie konkurencję w bramce. Kacper Tułowiecki prezentuje solidny poziom, ale chcielibyśmy bramkarza, który parę punktów wywalczy – tłumaczył prezes Olimpii.
Trwają jeszcze rozmowy z Wojciechem Danielem, tutaj problemem są aspekty pozasportowe związane z rodziną bramkarza. Zarząd chciałby zatrzymać piłkarza w Elblągu, ale na razie umowa nie jest podpisana. I jedynym bramkarzem pozostaje… Dawid Kapłon (rocznik 2002), dotychczasowy zawodnik zespołu młodzieżowego. Dawid wystąpił już w meczu pierwszej drużyny w sparingu z Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie. (3 lutego 2018r., 2:2). Będzie to jednak trzeci bramkarz drużyny, który prawdopodobnie na minuty na boisku może liczyć w czwartoligowych rezerwach klubu.
Z żółto-biało-niebieskimi barwami żegnają się też: Krzysztof Niburski, Rafał Lisiecki, Bartosz Danowski, Paweł Szołtys i Piotr Kurbiel. – Nasze oczekiwania ofensywne były zdecydowanie większe. Oni nim nie sprostali, więc kontrakty na kolejny sezon nie zostały z nimi przedłużone – tłumaczył Paweł Guminiak.
To jednak może być nie koniec ubytków w ekipie Adama Borosa. Kontraktów nie podpisali jeszcze: Wojciech Daniel, Radosław Stępień i… Anton Kolosov.
– Z Radosławem Stępniem nie możemy się dogadać pod względem finansowym. Jeżeli wcześniej znajdziemy piłkarza na jego pozycję, z którym podpiszemy kontrakt, to piłkarz nie będzie już grał w Olimpii. On ma kontrakt do końca czerwca i to jemu powinno zależeć, żeby umowę podpisać – mówił Paweł Guminiak.
Anton Kolosov pojechał na urlop i jeżeli nie zdarzy się nic nie przewidywalnego, to po powrocie powinien kontrakt podpisać. W przypadku Wojciecha Daniela w grę wchodzą względy pozasportowe i rodzinne: na dziś trudno przewidywać jak skończy się sprawa bramkarza. Młodzieżowiec Patryk Wieliczko (rozegrał 5 minut w rundzie jesiennej) nie ma podpisanego kontraktu i nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu pierwszej drużyny. Podobnie wygląda sprawa z dotychczasowym trzecim bramkarzem Kacprem Jurewiczem.
Kontrakty na przyszły sezon mają: Dawid Kapłon (bramkarz), Kamil Wenger, Tomasz Lewandowski, Michał Balewski, Eryk Filipczyk, Maciej Rozumowski, Michał Kiełtyka, Kacper Korkliniewski, Michał Ressel, Mateusz Szmydt, Jakub Bojas i Klaudiusz Krasa.
Kto do nich dołączy? Zarząd klubu twierdzi, że na rozmowę o nazwiskach jest jeszcze za wcześnie. Wiadomo, że trwają rozmowy z dwoma bramkarzami oraz kilkoma zawodnikami z pola. Sztab szkoleniowy obserwuje kilku kolejnych piłkarzy. Gratką dla kibiców w czasie przerwy w rozgrywkach ma być sparing z udziałem piłkarzy, którzy… chcieliby grać w Olimpii Elbląg.
– Planujemy zrobić test dla zawodników, którzy chcą przyjechać i grać w Olimpii. Głównie dla piłkarzy występujących w pierwszej, drugiej, trzeciej i może czwartej ligi, którzy chcą się promować – zdradził Paweł Guminiak.
Mecz odbędzie się 20 czerwca w Elblągu. Piłkarze, którzy chcieliby w nim wystąpić, muszą przesłać swoje cv na adres Olimpii. Sztab szkoleniowy wybierze kilkudziesięciu piłkarzy, którzy będą mieli szansę zaprezentować się przed Adamem Borosem. Najbardziej obiecujący (5-7 piłkarzy) zostaną zaproszeni do uczestnictwa w cyklu przygotowawczym przed ligą.
– Mamy już sporo kandydatów, którzy deklarują chęć przyjazdu. Zarówno z naszego rejonu, jak i innych części Polski – mówił Paweł Guminiak.
Piłkarze Olimpii do rozgrywek zaczną przygotowywać się od 25 czerwca, II liga startuje 21 i 22 lipca. W czasie przygotowań żółto-biało-niebiescy chcą rozegrać pięć sparingów:
2 lipca – z zespołem z zagranicy (w Elblągu). Jaki to zespół? Zarząd nie ujawnia nazwy, bo trwają negocjacje tej sprawie.
4 lipca – z Olimpią Grudziądz (w Elblągu)
7 lipca – z Huraganem Morąg (w Morągu)
11 lipca – wolny termin, klub szuka rywala
14 lipca – z Bałtykiem Gdynia (w Elblągu). Mecz z Bałtykiem może być testem nowego oświetlenia na stadionie przy ul. Agrykola 8.
Kadra pierwszego zespołu ma być szersza niż w tym sezonie. Zawodnicy, którzy nie będą się łapać do składu pierwszej drużyny, będą wzmocnieniem rezerw. Olimpia II powstanie na bazie zespołu juniorów do lat 19, który nie zdołał wywalczyć awansu do baraży o Centralną Ligę Juniorów. Żółto-biało-niebieskie rezerwy zagrają w IV lidze. Kto będzie ich trenerem, tego na razie nie wiadomo.
– W tej drużynie stawiamy na młodzież, która ma się ograć z seniorami. Zespół będzie uzupełniany zawodnikami z pierwszego zespołu. – wyjaśnił prezes Olimpii. – Nie chcemy w tym zespole piłkarzy, którzy nie będą mieli perspektyw, aby zagrać w pierwszym zespole. Będziemy dawać szansę przez rok, dwa. Jeżeli jednak ktoś nie będzie chciał z nami współpracować na naszych zasadach, to będzie wypożyczany lub będzie szedł do innych zespołów.

źródło: portel.pl Patron medialny Olimpii Elbląg
autor: Sebastian Malicki