Na 109-lecie powstania klubu Widzew zarejestrował muzeum upamiętniające jego pełną sukcesów historię, które otworzone ma być w ramach przyszłorocznych obchodów 110-lecia istnienia klubu. Będzie to pierwsze zarejestrowane muzeum klubu piłkarskiego w Polsce.

W ubiegłym tygodniu dobiegł końca proces rejestracji Muzeum Widzewa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Realizatorzy projektu dopełnili już wszelkich formalności niezbędnych do uruchomienia muzeum. W związku z tym w 2020 roku, przy okazji obchodów 110-lecia powstania założonego w 1910 roku klubu, pierwsi goście będą mieli okazję odwiedzić zupełnie nowe miejsce na mapie historii i tożsamości klubu. Muzeum Widzewa będzie pierwszym znajdującym się w Państwowym Rejestrze Muzeów muzeum klubu piłkarskiego w Polsce.

Obecnie trwają prace koncepcyjne i projektowe oraz proces gromadzenia widzewskich pamiątek. Dlatego klub zachęca kibiców do przynoszenia pamiątek posiadanych w prywatnych zbiorach, które mogłyby stanowić eksponaty nowopowstałego muzeum. W biurze Widzewa, w siedzibie klubu przy al. Piłsudskiego 138, uruchomione zostanie specjalne stanowisko przyjmowania widzewskich pamiątek, które funkcjonować będzie we wtorki w godzinach 15-18 i w środy w godzinach 11-15. Istnieje też możliwość odebrania eksponatów ze wskazanych przez ich posiadaczy miejsc. Każdy przekazany klubowi przedmiot zostanie odpowiednio skatalogowany, a osoba, która go odda, otrzyma odpowiedni dokument potwierdzający przekazanie pamiątki do klubu.

Za powodzenie całego projektu odpowiada Stowarzyszenie RTS Widzew Łódź, czyli właściciel klubu. Wpierają go bracia Tomasz i Włodzimierz Gawrońscy, doskonale znani w środowisku kibice i historycy. – To ważny moment w najnowszej historii klubu. W końcu będziemy mogli dzielić się największymi osiągnieciami Widzewa i osób, które go współtworzyły na przestrzeni ponad stu lat, z kolejnymi pokoleniami fanów, ale też wszystkimi odwiedzającymi Łódź i stadion przy al. Piłsudskiego 138. Losy klubu obfitujące w absolutnie wyjątkowe momenty zasługują na odpowiednią oprawę i stałe miejsce na ziemi. Takie będzie dzięki Muzeum Widzewa. Jestem dumny, że możemy przyczynić się do jego powstania – zapewnia Konrad Walczak, członek zarządu Stowarzyszenia RTS Widzew Łódź.

Muzeum ma być świadectwem nie tylko sukcesów, ale też wyjątkowości całej widzewskiej społeczności, która przez lata stała na straży największych wartości przyświecających klubowi, w tym niepowtarzalnego widzewskiego charakteru. – Cieszę się, że to muzeum powstanie. Historia i tradycja Widzewa powinny stanowić nieodłączny element widzewskiej teraźniejszości i przyszłości. Muzeum ma być żywym organizmem współtworzonym i rozwijanym przez kibiców, bez których, po trudnych zakrętach losu, dzisiaj klubu mogłoby w ogóle nie być – podkreśla Tomasz Gawroński, jeden z pomysłodawców muzeum.

Widzew Łódź to czterokrotny mistrz Polski, który oprócz znakomitych meczów na krajowym podwórku, ma na koncie również wspaniałe zwycięstwa na arenie międzynarodowej. Łodzianie w swojej już prawie 110-letniej historii potrafili pozostawić w pokonanym polu takie piłkarskie marki, jak Juventus TurynManchester United czy Liverpool FC. O sile drużyny na przestrzeni lat stanowili tak znakomici piłkarze, jak Zbigniew BoniekJózef MłynarczykWłodzimierz Smolarek czy wielu innych, którzy byli również ważnymi ogniwami reprezentacji Polski i przeżywali z nią największe sukcesy, ze zdobyciem medali mistrzostw świata włącznie.

– Naszym obowiązkiem jest zachowanie jak największej części tych pięknych wspomnień dla kolejnych pokoleń kibiców. 110-lecie Widzewa to idealna okazja, by w końcu stworzyć muzeum z prawdziwego zdarzenia. Chcemy, by przyszłoroczne obchody były atrakcyjne dla jak największej liczby osób i pozwoliły kolejnym kibicom zakochać się w tym klubie i wartościach, które reprezentuje. Fenomen Widzewa zatacza szerokie kręgi, a powstanie muzeum pomoże zadbać o dziedzictwo przeszłości i stać się lekcją dla przyszłych pokoleń – przyznaje prezes Widzewa Martyna Pajączek.

Tak znakomite połączenie wybitnych osobowości, silnych charakterów, wielkich sukcesów, ale też niesamowitych historii ludzi i widzewskiej społeczności, wymaga odpowiedniej oprawy w formie, która sprzyjać będzie jej promowaniu i zapoznawaniu z nią kolejnych pokoleń kibiców, mieszkańców Łodzi i ich gości. Atrakcyjność historyczną Widzewa potwierdzili zresztą łodzianie, wybierając stadion przy al. Piłsudskiego 138 Turystyczną Ikoną Łodzi. Obiekt, na którym swoje mecze domowe rozgrywają czerwono-biało-czerwoni, to w związku z tym również idealne miejsce na pielęgnowanie historii Widzewa. I to właśnie tu w 2020 roku powstanie Muzeum Widzewa. Zapraszamy do jego współtworzenia!

źródło: https://widzew.com/