W Kotuniu po raz piąty odbyły się Gminne Mikołajki Charytatywne. W akcję pomocy czynnie włączyli się Pogoniści.

Gmina Kotuń już po raz piąty podjęła się organizacji Gminnych Mikołajek Charytatywnych, z których cały dochód został przeznaczony na leczenie chorych dzieci. 

W 2019 roku wsparto Kubę Kobylińskiego, chorującego na nefroblastomę i Szymona Charutę, cierpiącego na „Rybią Łuskę”

Kubuś ma 11 miesięcy. Na początku września wykryto u niego guz Wilmsa na prawej nerce, ale na szczęście już go wycięto. Obecnie jest w trakcie chemioterapii. Chłopiec dostał już siedem dawek chemii, w tym dwie mocniejsze, po których nastąpiły spadki wyników krwi, w związku z czym miał przetaczaną dwa razy krew. Dodatkowo skutkiem ubocznym było uszkodzenie wątroby, co wymagało podania antybiotyku. Od początku leczenia Kubuś ma założone dojście centralne (broviac) do aorty, przez które pobierana jest krew, podawana chemia oraz wszelkie leki dożylne. Broviac wymaga przez rodziców zmiany opatrunku co dwa dni w domu warunkach możliwie jak najbardziej sterylnych. Niestety, przez ostatni czas regularnie dopadają go infekcje.

Szymon ma 2 lata i 2 miesiące, urodził się z genetycznie uwarunkowaną chorobą skóry, jaką jest rybia łuska. Choroba polega na nadmiernym i nieprawidłowym rogowaceniu naskórka z jednoczesnym zaburzeniem jego usuwania. Obecnie choroba jest nieuleczalna. Jedynym sposobem na poprawę jakości życia chłopca jest stosowanie odpowiednich maści i systematyczne zabiegi pielęgnacyjne, które są bardzo kosztowne. Oprócz wrodzonej rybiej łuski chłopiec ma obustronny niedosłuch czuciowo-nerwowy oraz zaburzenia integracji sensorycznej, jeździ regularnie na rehabilitację.

Piąta edycja Gminnych Mikołajek Charytatywnych zakończyła się dużym sukcesem. Zebrano ponad 17 tysięcy złotych. Pogoń przekazała na licytację piłkę i koszulkę z autografami.

źródło: http://mkppogonsiedlce.pl/