Chcemy awansować już w tym sezonie

Prezes Stali Rzeszów rozpoczął od oceny obecnej formy pierwszej drużyny Stali Rzeszów. Jak przyznał, gra wygląda słabiej, na co złożyło się wiele czynników. Zapewnił jednak, że cel obrany przed sezonem nadal się nie zmienił – awans do Fortuna I ligi. – „Dochodzą mnie słuchy, że już Stal nie walczy o awans, a tylko patrzy na tabelę Pro Junior System. Chciałbym wyjaśnić – PJS jest wypadkową głównego celu. Misją Stali Rzeszów jest oparcie pierwszego zespołu o wychowanków, którzy będą mieli odpowiednią jakość piłkarską i kilku doświadczonych zawodników. I tym się kierujemy. (..) Głównym celem jest awans. Czy będzie to pozycja 1-2, czy ponownie horror w barażach, nie wiem. Ale podkreślam to ponownie – chcemy w tym sezonie awansować do Fortuna I ligi.

Zaufanie do sztabu nadal jest duże

Następnie poruszono temat pracy pionu sportowego. Rafał Kalisz odniósł się do wątpliwości kierowanych co do pracy tego działu klubu oraz wyjaśnił, jak wygląda proces przeprowadzania transferów do Stali Rzeszów. Prezes biało-niebieskich zapewnił także, że sztab szkoleniowy nadal darzony jest dużym zaufaniem. – Za transfery w Stali nie odpowiada jedna czy dwie osoby. Jest dział scoutingu, sztab, bo szukamy zawodników, którzy pasują do nas profilem, jest dyrektor sportowy i zarząd. Potem są testy i badania oraz oczywiście rozmowy. Nie jest więc tak, że ktoś sobie wymyśli pewnego zawodnika i on trafia od razu do Stali. Ta procedura jest skomplikowana po to, by tych błędów było jak najmniej, bo to są transfery na długie lata. (…) Jeżeli coś budujemy od podstaw, musi to być budowane w dłuższym okresie i musi być możliwość dania tym ludziom popracowania w spokoju. Zaufanie do sztabu nadal jest duże i mam nadzieję, że w niedługim czasie zobaczymy efekty.”

Niemal ¾ budżetu klubu przeznaczamy na Akademię

Tematem, który często powtarza się w rozmowach o Stali Rzeszów, jest jej budżet. Prezes Kalisz wyjaśnił, że zdecydowana jego większość przekazywana jest na Akademię Piłkarską Stali Rzeszów oraz, że cały Klub jest stabilny finansowo. Dodał także, na jakich fundamentach cały klub ma się opierać. – W tym momencie 60-70% budżetu Stali Rzeszów przekazywane jest na Akademię. (…) Działamy dalej tak, by w perspektywie 8-10 lat Stal Rzeszów była solidnym klubem w Polsce, ale też marką rozpoznawalną w Europie. Chcemy zbudować klub, który będzie zarówno stabilny finansowo, ale jednocześnie oparty o nasz kodeks, o dobre wartości, o wychowanków, których w Stali Rzeszów jest coraz więcej. I to jest nasza wizja.

Fundamenty klubu i plany na przyszłość

Ważnym tematem, który poruszono podczas piątkowego podcastu, była Akademia Piłkarska Stali Rzeszów oraz plany na przyszłość całego Klubu. Prezes Rafał Kalisz wyjaśnił, jak budowana jest Stal oraz jak razem ze współpracownikami zdobywał wiedzę na temat szkolenia w największych akademiach na świecie, tak aby wykorzystać ją przy tworzeniu akademii Żurawi. – Wchodząc do klubu, pierwsze co zrobiliśmy, to polataliśmy trochę po topowych europejskich akademiach i szukaliśmy nie tego, by być tak samo dobrzy jak oni, tylko przewag konkurencyjnych, by za te 5-6 lat do nich nie tracić. (…) Stal jest budowana od dołu, od Akademii – od tego, co jest najważniejsze, co może spowodować, że ta nasza piłka w przyszłości odniesie sukcesy. Ale nie oszukujmy się i nie patrzmy na tu i teraz. Skupiamy się przede wszystkim na wychowaniu ludzi uczciwych i pracowitych, którzy nas w przyszłości potem wesprą. To, co jest dla mnie budujące, to to, że już teraz mamy duże zainteresowanie utalentowanych dzieci z całej Polski.(…)

Źródło:https://stalrzeszow.pl/prezes-stali-rzeszow-o-celach-sportowych-i-planach-rozwoju-klubu/