Czy w Święta powinniśmy sobie odmawiać potraw, na które w wielu przypadkach czekamy cały rok?

Zbigniew Dąbek, trener przygotowania motorycznego Stali Rzeszów:

– To są bardzo indywidualne kwestie. Jeśli chodzi o naszych zawodników lub inne osoby uprawiające sport regularnie, odżywiające się racjonalnie, to mogą one w Święta zjeść potrwy świąteczne bez wyrzutów sumienia – oczywiście z zachowaniem umiaru (śmiech). Wszystko można zjeść we właściwych proporcjach. Nie może dać się zwariować. Jeśli osoba ma nadwagę lub jest otyła to powinna uważać.

Jak powinniśmy podejść do tematu aktywności fizycznej w Święta?

– Święta to czas dla rodziny, więc aktywność fizyczną zalecam uprawiać również z rodziną np. wspólne spacery, bieganie.

Okres świąteczno-noworoczny to czas postanowień. Duża część społeczeństwa decyduje się na zmianę dotychczasowego stylu życia, ale w obecnej sytuacji nie będzie to proste ze względu na pozamykane siłownie, czy baseny. Co w takiej sytuacji sugerowałbyś początkującym?

– Dla początkujących dobrą formą jest jazda na rowerze. Dla bardziej zaawansowanych polecam trening siłowy – do tego wystarczy nam wyłącznie kettlebell i skakanka, przy użyciu których można zrobić dobry trening całego ciała.

Nasi zawodnicy ze względu na krótką przerwę pomiędzy sezonami, teraz dostali dłuższy urlop, by się dobrze zregenerować. Kiedy wznowią treningi choćby indywidualne?

– Zgadza się. Piłkarze przepracowali ten rok bardzo mocno. Ten sezon też był intensywny. Zasługują na dłuszą przerwę. Do treningów indywidualnych wracają od 2 stycznia.