Rozmawiamy z Michałem Fidziukiewiczem, najlepszym strzelcem Motoru w pierwszej części sezonu 2021/22. W poniedziałek popularny „Fidziu” i jego koledzy z drużyny rozpoczęli przygotowania do piłkarskiej wiosny.

Czy w trakcie okresu urlopowego zdążyłeś odpocząć i stęsknić się za piłką?
Długość przerwy była dla mnie odpowiednia. Myślę, że pod koniec realizowania indywidualnych rozpisek treningowych, każdy z nas chciał już wrócić do zajęć w grupie. Teraz rozpoczęliśmy długi okres przygotowań i walki o miejsce w składzie.

Piłkarze zazwyczaj mówią że zimowe przygotowania nie należą do ich ulubionych…
Zgadza się, ale wiadomo, że każdy musi wykonać pracę, która będzie dla niego bazą na cały rok. Podczas letniej przerwy pomiędzy sezonami jest za mało czasu, by to wypracować w takim stopniu jak w styczniu i lutym. Wiemy, że nie będzie lekko, ale nikt z nas nie boi się ciężkiej pracy.

Przystąpiłeś do zimowych przygotowań w dobrym nastroju? Indywidualnie zaliczyłeś bardzo dobrą pierwszą część sezonu, ale pod względem drużynowym z pewnością pozostał niedosyt.
Kiedy strzela się 16 bramek w lidze i jedną w Pucharze Polski, to na pewno można mówić o bardzo dobrej rundzie. Jednak z siódmego miejsca w tabeli zdecydowanie nie jestem zadowolony i moim zdaniem powinniśmy być dużo wyżej. Przeszłości nie zmienimy i trzeba się skupić na tym że mamy osiem punktów straty do drugiego miejsca w tabeli. Musimy zrobić wszystko, żeby ten dystans zniwelować.

Czy możesz uspokoić kibiców i potwierdzić, że wiosną będziesz walczył o awans razem z Motorem?
Mam ważny kontrakt i chcę go wypełnić. Nie wiem, co musiałoby się wydarzyć, żebym odszedł. Wiadomo, że w piłce dzieją się różne rzeczy, ale teraz skupiam się wyłącznie na przygotowaniach z moim obecnym klubem.

Rok temu miałeś nawet jeszcze lepszą rundę pod względem strzeleckim w Stali Stalowa Wola i wówczas zmieniłeś klub przed rundą wiosenną, przenosząc się ligę wyżej. Czy tym razem twój agent również musiał odbierać wiele telefonów po zakończeniu pierwszej części sezonu?
Wydaje mi się, że w przypadku każdego zawodnika, który strzeliłby 16 bramek, pojawiałyby się zapytania. Powtórzę jednak, że aktualnie koncentruje się tylko na miejscu, w którym jestem i to jest dla mnie najważniejsze. Rok temu byłem w innej sytuacji, ponieważ chciałem grać wyżej niż w trzeciej lidze.

A jak się zapatrujesz na zimową rywalizację o miejsce w składzie z Maćkiem Firlejem? On również zakończył pierwszą część sezonu z dobrym dorobkiem strzeleckim.
Na pewno będzie ciekawie. Rywalizacja jest potrzebna, ale nie jest przecież powiedziane, że nie możemy grać w linii ataku we dwóch, jeżeli trener zdecyduje się na taką koncepcję, a my będziemy regularnie strzelać w sparingach. Wiadomo, że każdy z nas będzie robił wszystko, żeby przebywać na boisku jak najwięcej i zdobywać kolejne bramki.

W rundzie jesiennej mieliście okazje do wspólnej gry i przynosiło to pozytywne efekty.
Lubię grać dwójką napastników, bo zawsze jest łatwiej, gdy obrońcy nie skupiają się wyłącznie na mnie, ale również na drugim zawodniku w przedniej formacji. Zobaczymy, jak trener będzie widział ustawienie zespołu oraz jak wszystko będzie wyglądało pod względem personalnym. Najpierw trzeba się pokazać z dobrej strony w okresie przygotowawczym, bo na pewno nikt nie dostanie miejsca w składzie za darmo.